آیا تجربه کرده ای؟

۱- با کسی دوست هستید او بر اثر قضا و قدر و یا رفت و آمد با بزرگان به پست و یا مقامی می رسد لباسی عوض می کند و پوست انداخته دیگر دوستان قبلی خود را نمی شناسد؟

۲- با شخص گدا و کم شخصیتی آشنا هستید و یا همکارید و او با قرض و قوله و یا فروختن گاو و گوسفند صاحب مکنت و مال می شود و در ماشین خود نشسته و شما را می بیند و سرش را میکند آنطرف که تو را ندیده ام ؟

۳- با کسی دوست هستید او دانشگاه قبول شده و چند ترم که می گذرد طریقه حرف زدن و رفتارش تغییر می کند و شما را که دوست قدیمی او هستید بخاطر کمی مدرک و یا نداشتن تحصیلات آکادمیک مسخره میکند؟

۴- دوست و همکار شما اسمش در اداره و یا کارخانه برای یک سفر زیارتی و یا ماموریت خارج از کشور در آمده است و بعد مدتی به او زنگ می زنید اولاً بر نمی دارد و اگر پیامگیر نداشته باشد حتما منشی برای خودش گرفته ؟

۵- اسم شما در بانک و یا یک قرعه کشی در آمده  و چیزی برنده شده اید و دوست شما متوجه این موضوع میشود و دیگر جواب سلامتان را نمی دهد و با شما قهر می کند انگار حق او را ضایع کرده اید؟

۶- بر اساس مدرک و یا سابقه کاری سرپرستی قسمتی را در اداره و یا کارخانه به شما سپرده اند و کسانی که تا دیروز با شما دوست بودند و در یک تیم و گروه بوده اید و تا دیروز رفیق گارد وشکار شما بوده اند از امروز صبح دشمن خونی شده اند و حتی مرام زیر آب زنی بین دوستان رواج می یابد؟

۷- برای شما در زندگی و یا محل کار اتفاقی می افتد و نیاز به کمک فکری و یا مالی دوست خود دارید دیگر او را پیدا نمی کنید......؟

۸- برای یکی از دوستان و یا فامیل کاری انجام می دهید و یا مسافرتی را ترتیب می دهید و یا چیزی می خرید و مطابق میل او در نمی آید و یا برای او حتی ضرر دارد و شما به بد خواهی او معروف می شوید ؟

۹- سالها با کسی رفاقت کرده اید و در حق او بسیار خوبی نموده اید و او بر اثر فشار دوستان و یا فامیل و یا موقعیت اجتماعی خود شما را رها می کند و تمام راز ها و اسرار زندگی شما نقل و قول مجالس و محافل دیگران می گردد؟

۱۰- وارد اداره و یا شرکتی می شوید که کار شما در آنجا گیر است اصلا نمی گویم بیمارستان و یا نیروی انتظامی و از روی اتفاق یکی از دوستان خود را آنجا می بینید که شاغل است اولا که سعی می کند در دسترس شما قرار نگیر و اگر او را یافتی خودش را می زند به ....؟

۱۱- در حق یکی از دوستانت بسیار خیر و خوبی روا داشته و در انجام هر کاری پیش قدم می شوی از کمک در امورات مادی و تحصیلی و کاری گرفته یا مشکلات شخصی و خانوادگی  بطوری که بیش از لیاقتش به او خوبی می کنی و او احساس می کند که تو قصد خاصی داری و یا نقشه ای کشیده ای و احساس می کند شما هالو هستید که خودت را وقف او کرده اید و ....

۱۲-  اگر چند بار بدی دیدی و بخاطر رفاقت چشم پوشی کردی و او عبرت نگرفت برایش عادت می شود به تو دروغ گفتنو خلف وعده گردن و پیمان شکستن و نارو زدن  و پیچوندن ....دوست  تو به تو اینقدر بدی می کند که احساس می کند وظیفه او دشنام دادن به تو و یا پیچوندن و یا دروغ گفتن به توست و حق دارد و بسیاری از اوقات که به مسافرت می رود موبایل خود را خاموش می کند و یا اصلا جواب نمی دهد و دوست ندارد اسم تو همراه او باشد به هدیه می دهی می اندازد گوشه ای و .... 

۱۳- بعلت رفاقت و یا حماقت برای دوستت در بانک ضامن می شوی بعد از گذشت چند ماه نزدیک عید برای گرفتن حقوق به بانک رفته با کمال تعجب بخاطر عدم پرداخت قسط وام حقوق شما مسدود شده و فلانی کجاست با خانواده اصفهان . مسافرت مشهد و خرید شب عید کنسل شده و فلانی ۸ روز بعد تماس می گیرد که بیا حعبه گز برایت آوردم و تو تشکر می کنی او هم از خاطرات خوش مسافرتش می گوید و تو می پرسی : خوب چرا موبایل نبردی می گوید برای اینکه تو و خانواده ات در آرامش باشید....؟

۱۴- در طول مدت تحصیل همه مدل کمک فکری و یدی می کنی تا مدرک خود را بگیرد از تحقیق گرفته تا خلاصه کردن کتاب و انجام پروژه بعد از گرفتن لیسانس شیرینی آنرا به کسی دیگر می دهد و از کسی دیگر تشکر می کند و یا به اسم اینکه امروز روز تولد توست به ۲ نفر دیگر شام میدهد بدون اینکه به تو کادویی داده باشد...؟

 

15- در اداره یا کارخانهای دارای مسئولیتی است و چندین کارمند  و یا کارگر زیر دست او کار می کند و از امر و نهی کردن به ایشان لذت م یبرد و برایش عادت شده  و در خصوصیات اخلاقی او تاثیر گذاشته و اکنون با شما در عالم رفاقت با این دید البته بصورت نا خودآگاه رفتار م یکند و احساس می کنی یا دستور می دهد و یا در حال تحقیر و سرزنش و سر کوفت توست و رفاقت با او برایت عذاب آور شده است

 

نتیجه اخلاقی و عقلانی این متن

دشمن دانا بلندت می کند

بر زمینت می زند نادان دوست

/ 1 نظر / 16 بازدید
ر-ف

سلام عزیزم اگه کارهای خوبی که میگی رو برای رضای خدا کردی که اون خودش از خجالتت در میاد اگه هدف دیگه ای داشتی که..... پس باید خوشحال بود که خدا گره بنده هاشو به دست توباز کرده واین بزرگترین سعادت و خوشبختی است که این توفیق به هرکسی داده نمیشه میدونم خیلی سخته به آدم ها خوبی کنی بعد همون آدم دشمنت بشه کم و بیش تجربشو داشتم رسم روزگار همینه.