عقل و عشق

مشرق--- اشاره: در بخش نقد مشهورات فصلنامه سمات، در هر شماره به نقد و بررسی موضوع مشهور و مقبولی نزد اغلب، اعم از خواص و عوام می پردازیم و با میزان قرار دادن مبانی و ملاک های قران و عترت، غلط بودن و بیگانگی آن را با معارف قران و اهل بیت علیهم السلام نشان می دهیم. جا افتادن و مشهور و مقبول شدن اموری غلط نزد اکثریت خاص و عام یک جامعه متدین و شیعی اغلب بدان دلیل است که ما تعهد عملی کامل و جامع به موازین و آموزه های وحیانی اعم از قران و عترت نداشته و دچار التقاط در مبانی فکری و نظری و اعتقادی خویش هستیم و منظومه فکری مان آمیخته و آغشته به آموزه ها و انگاره های مکاتب بشر ساز و آکنده از تناقض و باطل گویی است.
این شماره نقد مشهورات به موضوع عشق و تقابل آن با عقل که در فلسفه و به خصوص عرفان یونانی، موضوعی محوری و اساسی است و از این دو مکتب بشری به اندیشه و زبان بسیاری متدینین نیز سرایت کرده می پردازیم و فاصله و بیگانگی آن را با مکتب اهل بیت علیهم السلام نشان می دهیم.
?
تقابل بین عقل و عشق و طرح این مساله که مقام عشق بسی بالاتر از عقل است و آن جا که عشق آید جای عقل نیست و توصیفاتی از این قبیل، یکی از مباحث مهم عرفان و تصوف است و تقریبا کمتر عارف و شاعر عارف مسلکی است که به این موضوع نپرداخته باشد:
جناب عشق را درگه بسی بالاتر از عقل است
کسی آن آستان بوسد که جان در آستین دارد (حافظ)
ای که از دفتر عقل آیت عشق آموزی
ترسم این نکته به تحقیق نخواهی دانست (حافظ)
پس چه باشد عشق ؟ دریای عدم
در شکسته عقل را آنجا قدم (مولوی)
عشق آمد، عقل از آن آواره شد
صبح آمد، شمع از او بیچاره شد (مولوی)
دور بادا عاقلان از عاشقان
دور بادا بوی گلخن از صبا
گر در آید عاقلی گو راه نیست
ور در آید عاشقی صد مرحبا (مولوی)
مستم ز شراب عشق مستم
وز عقل عقیله جوی جستم (علاء الدوله سمنانی)
بسیاری از شاعران منظومه هایی با موضوع جدال عقل و عشق و یا مقایسه این دو با هم سروده اند و عقل را در برابر عشق به شدت تحقیر کرده اند. مانند:
عقل گفت من سبب کمالاتم
عشق گفت من در بند خیالاتم
عقل گفت مرا علم و بلاغت است
عشق گفت مرا از عالم فراغت است (عبدالله انصاری)
عشق عاشق را بود حبل المتین
عاشقی بالاتر است از کفر و دین...
عشق آن باشد که باطل حق شود
قید را بگذارد و مظلق شود...
عشق سوی کفر آرد موکشان
عقل از اسلام می جوید نشان...
چون که عشق آمد عقل آواره شد
در جفای او خرد بیچاره شد...
رهزن راه است عقل حیله جو
جز ز شحنه عشق ناید دفع او... (محمد اسیری لاهیجی شارح کلشن راز)
عقل آمد از در تقوی و شرع
عشق در هم کوفت بیت اصل و فرع... (296)
عقل گوید کن تیغ برهان را غلاف
در مقام عاشقی حکمت مباف (صفی علی شاه)
اکنون باید دید موضع و منظر قران و اهل بیت علیهم السلام در قبال این تقابل و تحقیر عقل و بلکه اساسا در برابر موضوع عشق چیست و این واژه پر شکوه و طنین در ادبیات عارفانه و صوفیانه که گاه از آن با عنوان یک مذهب و دین یاد می شود (ملت عشق از همه دین ها جداست ـ مولوی)، چه جایگاهی در آیات قران و روایات اهل بیت علیهم السلام دارد.
جایگاه واژه عشق در آیات و روایات
واژه عشق و مشتقات آن در قران وجود نداشته و در روایات تشیع نیز تنها در چند مورد با بار معنایی مثبت استعمال شده است و در مواردی هم با بار معنایی مذموم از آن یاد شده است. موارد استعمال واژه عشق و یا مشتقات آن با بار معنایی مثبت در احادیث و روایات به شرح زیر است:
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:
أفضل الناس من عشق العبادة فعانقها وأحبها بقلبه، وباشرها بجسده، وتفرغ لها، فهو لا یبالی على ما أصبح من الدنیا على عسر أم على یسر
برترین مردم کسی است که عاشق عبادت و با آن دمساز و دوستدار قلبی آن، و با جسمش به جا آورنده آن باشد. در این صورت او روزگار خود را بدون توجه به سختی و راحتی آن به سر خواهد آورد.
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): ان الجنة اعشق لسلمان من سلمان للجنة
عشق بهشت به سلمان بیشتر از عشق سلمان به بهشت است.
قال على (علیه السلام): هذا... مصارع عشاق شهداء لا یسبقهم من کان قبلهم و لا یلحقهم من کان بعدهم.
حضرت على (علیه السلام) روزى گذرشان به کربلا افتاد و فرمود: اینجا قربانگاه عاشقان و مشهد شهیدان است. شهیدانى که نه شهداى گذشته و نه شهداى آینده به پاى آنها نمى‏رسند.
باید در اینجا یاد آور شد که روایاتی چون «من عشقنی عشقته ...» و یا «من عشق فعف ...» در منابع و مصادر روایی شیعه نبوده و تنها در برخی منابع روایی اهل سنت است که ظاهرا از منابع و مقالات صوفیه به این منابع رسوخ کرده است.
و اما در روایات زیر واژه عشق با بار معنایی منفی استعمال شده است:
سألت أبا عبد اللّه‏ علیه ‏السلام عن العشق؟ قال: قلوب خلت عن ذکر اللّه‏ فأذاقها اللّه حبّ غیره.
راوی می گوید: از امام صادق علیه ‏السلام درباره عشق پرسیدم، فرمودند:
آن‏ها قلب‏هائی هستند که از ذکر خداوند تهی گشته‏اند، پس خداوند آن‏ها را به محبت غیر خود گرفتار کرده است.
امیرالمؤمنین علیه ‏السلام در نهج البلاغه درباره عشق عاشق فرموده‏اند:
من عشق شیئا أعشی بصره، وامرض قلبه، فهو ینظر بعین غیر صحیحة، ویسمع بأذن غیر سمیعة، قد خرقت الشهوات عقله، واماتت الدنیا قلبه، وولهت علیها نفسه، فهو عبد لها ولمن فی یدیه شیءٌ منها...
آن کس که عاشق چیزی [یا فردی] می شود، دیده و فهمش را فرو پوشیده، و دلش را بیمار نموده، پس به دیده غیر صحیح می‏نگرد، و به گوشی ناشنوا می‏شنود، شهوات عقلش را از میان برده، و دنیا قلبش را میرانده، و وجودش شیفته آن شده، پس بنده آن گشته است .
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله: لاتستشیروا اهل العشق فلیس لهم رأی و ان قلوبهم محترقة ... و عقولهم سالبة
با گرفتاران عشق مشورت نکنید، زیرا که برای آنان رأی صوابی نیست، دلهایشان آتش گرفته و خردهایشان سلب شده است.
آنچه از این روایات استفاده می شود این است که اگر چه کاربرد واژه عشق را به کلی نمی توان ممنوع دانست اما این مطلب نیز قابل انکار نیست که در منظومه معرفتی بر آمده از قران و اهل بیت علیهم السلام ، این واژه و مشتقات آن بر خلاف آنچه در متون عرفانی و یا فلسفی دیده می شود طنین چندانی نداشته و در مواردی نیز با مفهومی منفی و مذموم به کار رفته است. قران و روایات اگر قرار بوده است از علاقه و محبت های ممدوح سخن بگویند مثل محبت بنده نسبت به معبود و محبت مؤمنان به خداوند و یا به اولیای خداوند از واژه حب و مشتقات آن استفاده شده است:
یحبهم و یحبونه
خداوند آنان را دوست دارد و آنان نیز خداوند را دوست می دارند.
امام صادق علیه السلام: هل الدین الا الحب
آیا دین جز محبت ورزی [به خداوند و اولیای معصومین او] است.
وحتی آنجا که سخن از محبت شدید مومنان نسبت به خداوند است که در فرهنگ عرفان و صوفیه، مصداق بارز کار برد واژه عشق است، به جای این واژه از تعبیر «اشد حبا» استفاده می شود:
والذین آمنوا اشد حبا لله
در یکی از مناجات های پانزده گانه امام سجاد علیه السلام با عنوان مناجات المحبین که مضمونی آکنده از محبت ورزی و اشتیاق نسبت به خداوند دارد، حتی یک بار از واژه عشق استفاده نشده و همه جا از مشتقات حب و یا در مواردی از ودّ و شوق و اشتیاق استفاده شده است:
إِلَهِی مَنْ ذَا الَّذِی ذَاقَ حَلاَوَةَ مَحَبَّتِکَ فَرَامَ مِنْکَ بَدَلاً إِلَهِی فَاجْعَلْنَا مِمَّنِ ... أَخْلَصْتَهُ لِوُدِّکَ وَ مَحَبَّتِکَ وَ شَوَّقْتَهُ إِلَى لِقَائِکَ ‏...وَ فَرَّغْتَ فُؤَادَهُ لِحُبِّکَ وَ ... اللَّهُمَّ اجْعَلْنَا مِمَّنْ ... قُلُوبُهُمْ مُتَعَلِّقَةٌ بِمَحَبَّتِکَ ... یَا مُنَى قُلُوبِ الْمُشْتَاقِینَ وَ یَا غَایَةَ آمَالِ الْمُحِبِّینَ ‏أَسْأَلُکَ حُبَّکَ وَ حُبَّ مَنْ یُحِبُّکَ ...‏ وَ أَنْ تَجْعَلَ حُبِّی إِیَّاکَ قَائِداً إِلَى رِضْوَانِکَ وَ شَوْقِی إِلَیْکَ ذَائِداً عَنْ عِصْیَانِکَ‏
آنچه می توان در باره عدم کاربرد رایج این واژه در زبان قران و روایات گفت این است که گویا واژه عشق به دلیل ریشه لغوی آن و برخی از اشتقاقات آن، ظرف مناسبی برای حمل مفاهیمی والا مثل محبت نسبت به خداوند و اولیای خداوند نیست.
بدیع الزمان فروزانفر در شرح مثنوی می نویسد: اطباء عشق را از امراض دماغ شبیه به مالیخولیا گرفته اند. از ارسطو در تعریف عشق نقل می کنند: هو عمی الحس عن ادراک عیوب المحبوب. ابن سینا می گوید: هذا مرض وسواسی شبیه بالمالیخولیا.
در لغت نامه دهخدا در توضیح واژه عشق آمده است: مرضی است از قسم جنون که از دیدن صورت حسن پیدا می شود، و گویند که آن ماخوذ از عَشَقه است و آن نباتی است که آن را لبلاب گویند، چون بر درختی بپیچد آن را خشک کند، همین حالت عشق است بر هر دلی که طاری شود صاحبش را خشک و زرد کند.
بدیهی است محبت به خداوند و محبت به اولیای معصوم و غیر معصوم او نه مرضی وسواسی است و نه موجب خشک شده و زرد شدن جسم و روح محب می شود. در هر صورت شاید بتوان این امر را دلیل بی اعتنایی آیات و روایات (به جز سه روایت ذکر شده) به این واژه دانست.

عشق مجازی و عشق حقیقی
موضوع دیگری که مورد توجه و اهتمام عرفا و صوفیان و برخی از فلاسفه مثل ملاصدرا بوده است اما نه تنها کمترین اثری از آن در قران و روایات نیست، بلکه نسبت به آن تحذیر و بلکه تحریم وجود دارد، این است که عشق مجازی و تمایل به زیبا رویی مؤنث و یا مذکر که بدان عشق مجازی می گویند، مقدمه عشق حقیقی و وصول به محبت خداوند قلمداد شده و از آن ستایش ها می شود.

مولوی می گوید:
عاشقی گر زین سر و گر زان سر است
عاقبت ما را بدان شه رهبر است
یا :
عشق مجازی را نگر بر عشق حق است انتها
عرفا بر همین مبنای خود ساخته که عشق مجازی پلی به سوی عشق حقیقی است، وقتی به قصه قرانی یوسف و زلیخا می پردازند، بر خلاف منطق قران که از عشق زلیخا به یوسف با عنوان سوء و فحشاء یاد می کند، از زلیخای عاشق یوسف حتی با وجود شوهردار بودنش تجلیل کرده و از او یک قهرمان عشق بازی می سازند:
من از آن حسن روز افزون که یوسف داشت دانستم
که عشق از پرده عصمت برون آرد زلیخا را (حافظ)
عشق زلیخا ابتدا بر یوسف آمد سالها
شد آخر آن عشق خدا، می کرد بر یوسف جفا (مولوی)
ز معشوقان چو یوسف کس نبوده
جمالش از همه خوبان فزوده...
نبود از عاشقان کس چون زلیخا
به عشق از جمله بود افزون زلیخا
ز طفلی تا به پیری عشق ورزید
به شاهی و امیری عشق ورزید
پس از پیری و عجز و ناتوانی
چو بازش تازه شد عهد جوانی،
به جز راه وفای عشق نسپرد
بر آن زاد و بر آن بود و بر آن مرد (جامی)
در بیان جامی مشهود است که زلیخا قهرمان عشق و الگوی عاشقان است و هیچ تفاوتی بین حرکت آغازین زلیخا آن گاه که همسر عزیز مصر بود و در یک اقدام گناه آلود می خواست پرده عصمت یوسف را بدرد با آنگاه که زنی پیر و بیوه بود و از حرکت زشت و معصیت بزرگ خود آگاه و پشیمان شده بود و بر اساس بعضی از گزاره های تاریخی ( با فرض صحت آن) مجددا به یوسف علاقمند می شود و تمنای ازدواج با او را دارد، نیست.
علاوه بر آثار عرفانی و شعری، در آثار فلسفی نیز به این موضوع پرداخته شده است.
ابن سینا در کتاب «اشارات» در مورد مقامات عارفان که بحث می‏کند، می‏گوید:
شخص مرید نیازمند ریاضت است و ریاضت سه هدف دارد؛ اوّل: دور کردن غیر حق از حق، دوم: مطیع ساختن نفس اماره... سوم: لطیف ساختن درون برای تنبه و آگاهی. سپس می‏افزاید: آن غرض سوم را دو امر کمک می‏کند. یکی: فکر لطیف و اندیشه صاف. دوم: عشق پاک و عفیف، که شمایل معشوق در آن حاکم باشد، نه سلطان شهوت.
حکمت متعالیه و عشق مجازی
اما آنچه عجیب تر از این همه است نوشته ملا صدرا به عنوان یک عالم شیعی که خویش و فلسفه اش را ملتزم به کتاب و سنت اعلام می کند، در مورد عشق مجازی است، در حالی که او می داند نه تنها کمترین اثری از این مبحث در معارف قران و اهل بیت علیهم السلام نیست بلکه مورد مذمت و انکار و هشدار شدید بوده است. او در اسفار در بابی با عنوان «فی ذکر عشق الظرفاء والفتیان للاوجه الحسان» به تفصیل در دفاع از عشق مجازی ـ حتی از عشق مردان به نوجوانان و غلمان ـ سخن می گوید. او می نویسد:
«... و آنچه دلالت می‏کند بر آن نظر دقیق و فکر انیق و ملاحظه امور متعلقه به عشق از اسباب کلیه و مبادی عالیه و غایات حکیمه آن این است که چون عشق، ـ یعنی لذت بردن فراوان از نیکوئی صورت زیبا، و محبت زیاد به کسی که دارای شمائل لطیفه و تناسب اعضاء و خوبی قیافه است ـ به طور طبیعی در نفوس اکثر ملت‏ها بدون تکلف و زحمت وجود دارد، پس به ناچار از امور قرار داده خدائی است که مصالح و حکمت‏هایی بر آن مترتب می‏باشد پس باید زیبا و پسندیده باشد مخصوصا که از بزرگان اهل فضلی به جهت نتایج محترمی واقع شده است... زیرا می‏یابیم که بیشتر نفوس ملت‏هایی که دارای علوم و صنائع ظریف و لطیف و آداب و ریاضات می‏باشند مانند اهل فارس و اهل عراق و اهل شام و روم و هر گروه دیگری که دارای علوم دقیق و صنایع لطیف و آداب نیکویند، خالی از این عشقی که منشأ آن پسندیدن شمائل محبوب است نمی‏باشند. و ما احدی را نیافته‏ایم از آنانی که دارای قلب لطیف و طبع ظریف و ذهن صاف و نفس مهربان باشد، در اوقات عمر خود از این محبت خالی به سر برده باشد. و نیز می‏بینیم سائر نفوس سخت و قلب های سنگ و طبائع خشک از کردها و اعراب و ترک و سیاهان از این محبت خالی اند، و فقط بیشتر آنان به محبت مردان نسبت به زنان و زنان نسبت به مردان ـ به خاطر نکاح و جماع چنان که در طبائع سائر حیواناتی که حب ازدواج و مجامعت در ایشان نهفته است و غرض از آن در طبیعت بقای نسل می‏باشد ـ اکتفا کرده‏اند...»
ملا صدرا در ادامه وجود چنین عشقی در معلمان نسبت به کودکان و پسربچگان را یکی از انگیزه های مهم آنان برای تعلیم و تربیت می داند که اگر چنین عشقی نبود، گویا دیگر انگیزه ای برای تعلیم و تربیت وجود نداشت:
«اطفال و بچه ها وقتی از تربیت پدر و مادر فارغ و بی نیاز شوند، پس از آن نیازمند آموزش و حسن توجه و التفات مشفقانه و مهربانانه اساتید و معلمان می شوند. پس آن کس که این امر را حلال و درست می داند در می یابد که لطف و عنایت الهیه در نفس مردان بالغ، میل و رغبت به کودکان و عشق ورزی و محبت پسران زیبا روی را قرار داده است تا این امر انگیزه ای برای تادیب و تهذیب و تکمیل نفوس ناقص آنان و رساندنشان به غایاتی باشد که برای آن خلق شده اند و گرنه، خدا این میل و رغبت و محبت را در اکثر خوش طبعان و علماء و دانشمندان خلق نمی‏کرد. پس باید حتما در وجود و جایگیری این عشق نفسانی در نفوس لطیف عاری از خشکی و قساوت، فایده حکیمانه و نتیجه صحیحی وجود داشته باشد.»
او در ادامه می افزاید:
«و ما خود این نتیجه‏هائی را که ذکر کردیم مشاهده می‏کنیم. پس حتما وجود این عشق در انسان در شمار فضائل و نیکوئی‏هاست نه از جمله پستی‏ها و سیئات. و به جان خودم سوگند که این عشق، نفس را از همه مهمات دنیوی جز یکی فارغ می‏کند. پس از آنجا که همه مهمّات را یکی، که همان شوق به رؤیت جمال انسانی می‏باشد قرار می‏دهد، بسیاری از آثار جمال و جلال الهی را در خود نهفته دارد که خداوند در این باره می‏فرماید: « لَقَدْ خَلَقْنَا الانسَانَ فِی أَحْسَنِ تَقْوِیمٍ » ونیز: « ثُمَّ أَنشَأْنَاهُ خَلْقًا آخَرَ فَتَبَارَکَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِینَ»
سپس می‏گوید:
«و به همین خاطر این عشق نفسانی برای شخص انسانی، وقتی که منشأش افراط شهوت حیوانی نباشد بلکه پسندیدن شمائل معشوق... و ناز و غمزه او باشد از جمله فضائل است که دل را باز و ذهن را تیز می‏کند و نفس را به ادراک امور شریف آگاه می‏سازد، و به همین جهت مشایخ و پیران در ابتدا مریدان خویش را به عشق ‏بازی امر می‏فرمودند.»
همان گونه که اشاره کردیم در حالی که فلاسفه و عرفا در مقوله عشق مجازی و پل بودن آن به سوی عشق به خداوند و فضایل انسانی این همه داد سخن داده اند و قلم فرسایی کرده اند، اثری از این موضوع به اصطلاح تربیتی در قران و آموزهای انبیاء و اهل بیت علیهم السلام نیست و این در حالی است که مهمترین رسالت انبیاء، تعلیم و تربیت و تهذیب نفوس انسان ها و ایجاد محبت نسبت به خداوند در دل آنها بوده است. آیا باید العیاذ بالله این امر را به حساب غفلت و بی توجهی و یا ضعف و نقص آموزه های وحیانی در امر تربیت و تهذیب دانست که حضرات عرفا و صوفیان و فلاسفه مشاء و اشراق و حکمت متعالیه بدان وقوف یافته اند؟
البته آنان که بر مدار وحی حرکت می کنند و میزانشان در صحت و سقم معارف و مطالب، برهان، قران و اهل بیت علیهم السلام است این امر را به حساب انحراف و غلط گویی عرفان و فلسفه می گذارند که خود بنیادانه و یا به تبعیت از فلاسفه مشرک یونانی، چنین مبحثی را وارد مدرسه و مکتب خود کرده اند و به اسم معارف اسلامی به مردم بی خبر و غافل تحویل می دهند.
نکته قابل توجه این که فیلسوف صدرایی معروف ملاهادی سبزواری در تعلیقات و حواشی خود بر اسفار وقتی به بحث عشق ملاصدرا می رسد، متوجه این نکته است که این امر (یعنی عشق ورزی به زیبا رویان خارج از یک چارچوب شرعی) از محرمات الهی است لذا در صدد بر آمده است به نحوی غیر علمی و به سیاق بافته های فیلسوفانه و صوفیانه آن را توجیه نماید.
عجیب این که خودِ ملاصدرا در کتاب دیگر خود با نام «کسر الاصنام الجاهلیة فی کفر جماعة الصوفیة» در حمله به صوفیان و تخریب آنان، صوفی را چنین توصیف می کند: «اکثر وقت صوفی به بازی و چرب زبانی با پسربچه ها و نوجوانان ... و شنیدن غنا و موسیقی و بکار گیری آلات لهو و لعب و خسران می گذرد... و علی رغم این آفت شدید و بلای بزرگی که بدان دچار است، من جماعتی از کوردلان و گروهی از سفیهان و خوارشدگان را دیده ام که در این امور[که صوفی بدان دچار است] معرفت و مشاهده حق اول (خداوند) و همجواری با مقامات عالیه و وصول به معبود و ملازم با خداوند بودن در عین شهود او و دیدن جمال احدی و فوز به لقاء سرمدی و حصول فنا و بقا را ادعا می کنند»
این عبارت ملاصدرا در واقع بهترین و کوبنده ترین پاسخی است که می توان به بحث عشق فلاسفه و عرفا و از جمله بحث عشق خود او در کتاب اسفار داد که این نمونه صوفی مورد حمله شما ـ که سمبلی از دیگر صوفیه است ـ بر اساس فتوای فلاسفه و عرفا در تجویز و بلکه تحسین عشق مجازی حتی عشق به پسران به چنین ورطه هولناکی افتاده است و فساد و شهوت رانی را بستر و قنطره ای برای شهود و وصول و لقای حق می بیند.
ایستار قران و عترت در مورد عشق مجازی
اما برای توضیح بیشتر موضع و ایستار قران و عترت در برابر مبحث عشق مجازی به موارد زیر نیز اشاره می کنیم:
1. علی رغم آن که همان گونه که اشاره کردیم عرفا تمایل زلیخا حتی با وجود شوهر دار بودنش به یوسف را از مقوله عشق مجازی می دانند و از زلیخا ستایش می کنند، قران عمل زلیخا را سوء و فحشاء می داند و عمل او را تقبیح می کند.
وَلَقَدْ هَمَّتْ بِهِ وَهَمَّ بِهَا لَوْلا أَن رَّأَى بُرْهَانَ رَبِّهِ کَذَلِکَ لِنَصْرِفَ عَنْهُ السُّوءَ وَالْفَحْشَاء إِنَّهُ مِنْ عِبَادِنَا الْمُخْلَصِینَ
و در حقیقت [آن زن‏] آهنگ وى کرد، و [یوسف نیز] اگر برهان پروردگارش را ندیده بود، آهنگ او مى‏کرد. چنین [کردیم‏] تا بدى و زشتکارى را از او بازگردانیم، چرا که او از بندگان مخلص ما بود.
2. سألت أبا عبد اللّه‏ علیه ‏السلام عن العشق؟ قال: قلوب خلت عن ذکر اللّه‏ فأذاقها اللّه حبّ غیره.
راوی می گوید: از امام صادق علیه ‏السلام درباره عشق پرسیدم، فرمودند: آن‏ها قلب‏هائی هستند که از ذکر خداوند تهی گشته‏اند، پس خداوند آن‏ها را به محبت غیر خود گرفتار کرده است.
3. قال امیرالمؤمنین علیه السلام: من عشق شیئا أعشی بصره، وامرض قلبه، فهو ینظر بعین غیر صحیحة، ویسمع بأذن غیر سمیعة، قد خرقت الشهوات عقله، واماتت الدنیا قلبه، وولهت علیها نفسه، فهو عبد لها...
آن کس که عاشق چیزی [یا فردی] می شود، دیده و فهمش را فرو پوشیده، و دلش را بیمار نموده، پس به دیده غیر صحیح می‏نگرد، و به گوشی ناشنوا می‏شنود، شهوات عقلش را از میان برده، و دنیا قلبش را میرانده، و وجودش شیفته آن شده، پس بنده آن گشته است .
2. پیامبر گرامی خداوند صلی الله علیه و آله در باره امتش پس از خویش از شهوت پنهانی که بدون شک عبارتی دیگر از همان عشق مجازی بر زیبا رویان است، ابراز نگرانی می کنند:
ان اخوف ما اتخوف علی امّتی من بعدی هذه المکاسب المحرمه والشهوة الخفیة والربا.
وحشتناک ترین چیزی که از آن پس از خویش بر امتم بیمناکم همین شغلهای حرام، و شهوت نهان، و ربا است.
3. امام صادق علیه ‏السلام بر خلاف منطق عرفا که از نظر بازی که از لوازم عشق مجازی است تجلیل می کنند، می‏فرمایند:
النظرة سهم من سهام ابلیس مسموم من ترکها للّه‏ عزّوجلّ لا لغیره اعقبه اللّه‏ ایمانا یجد طعمه.
نگاه کردن تیری از تیرهای مسموم شیطان است که هر کس آن را برای خداوند عزوجل و نه غیر او ترک کند خداوند او را ایمانی پاداش دهد که مزه آن را بچشد.
امام صادق می‏فرمایند: إیاکم وأولاد الاغنیاء والملوک المرد فإن فتنتهم أشد من فتنة العذاری فی خدورهن.
از پسران نوجوان ثروتمندان و پادشاهان بر حذر باشید که گرفتار آنان شدن، از گرفتار ماهرویان پرده نشین شدن شدیدتر است.
و اما برخی از فقها و علمای عالی مقام تشیع نیز به تقبیح مبحث عشق در عقاید فلاسفه و عرفا پرداخته اند. از جمله:
1. محدث والا مقام مرحوم میرزا حسین نوری مؤلف مستدرک الوسائل و استادِ حاج شیخ عباس قمی مؤلف مفاتیح الجنان در رد آنان که عشق بازی با زیبارویان زن و مرد را راهی به معرفت خدا، و پلی برای وصول از مجاز به حقیقت شمرده‏اند؛ می‏ گوید:
« این راهی است که دارنده آن هر چه در آن بیشتر سیر کند از آستان معرفت حق، که نهایت سیر رهروان است، دورتر می‏گردد؛ زیرا خالی بودن قلب از محبت خداوند تعالی خود بزرگ ترین سبب برای پسندیدن چهره‏هاست، پس چگونه راهی به سوی معرفت و محبت حق تواند بود؟! و آنان که خداوند متعال جز به معرفت ایشان شناخته نگردد ـ (که همان معصومین علیهم السلام هستند) ـ به روشنی راه های رسیدن به معرفت خداوند را بیان فرموده‏اند و هرگز در کلام ایشان سخنی از محبت جوانان و پسربچگان برای انتقال به محبت خداوند به میان نیامده است؛ مگر اینکه تمامیت و کمال دین به دست همین راهزنان دین و دزدان شریعت سید مرسلین باشد!»
2. فقیه و اصولی بزرگ مرحوم میرزای قمی در مقاله ای که در ردّ ابن عربی نوشته است با شِکوه از جماعت صوفیه و فرقه اباحتیه و اقبال درباریان زمان خویش به این جماعت می نویسد:
«در این زمان مشاهده می کنیم که اهل دنیا، خصوصاً ارباب دول و اصحاب جاه و فرمانروایی که شیوه ایشان مظالم عباد و اضرار به ضعفا و جمع جیفه دنیاست- از هر جا باشد، از هر دری درآید- از مصاحبت اباحتیان و آنان که امر ایشان را در نظر ایشان سهل وانمایند، خشنود می باشند و به معاشرت با آن ها عمر شریف را مصروف می دارند... اباحتیان مثل جماعت قلندریّه و اَتباع ایشان- که معلوم نیست که اعتقادی به شریعت داشته باشند و از راه تقیّه از اهل شرع گاهی صورت عبادتی به جا می آورند- آن ها هم سخن های شیرین دلربا و کلمات بزرگِ حقّانیت نما به این بیچارگان [مردم بی خبر] در میان می آورند. و گاهی دم از عالَم بالا و مکاشفات می زنند که دل بندگان را بربایند به یاد محبوب حقیقی؛ چون البته هر دلی طالب آن است و جذبه حبِّ محبوب فطری جاذب آن است و گاهی به سحر و تسخیر جنّ و شیاطین و علم سیمیا و امثالی آن کرامت به آن ها وا می نمایند و حال این که این امور از ایشان به سبب جلب جیفه دنیا و تحصیل جاه است ... حتّی این که بسیاری از ایشان ترویج امر عشق بازی با مردان و دختران را به کام این بیچارگان کشیده، اگر پیشتر از لواطه و زنا مجتنب بودند به دام آن ها می افتند، و تدلیس کلام بطالت انجامِ «المجاز قنطرة الحقیقة» این بیچارگان را چنین وا می نماید که عشق بازی با این ها عشق بازی با جمال اِلهی است، و حال آن که از امام ما سوال کردند از عشق، فرمود: «قلوب خلت عن ذکر الله فأذاقها الله حبّ غیره». یعنی دل های عاشقان دل هایی است که خالی شده است از یاد خدا، پس در عقوبت آن به ایشان چشانیده اند حبّ غیر او را. و شاهد بر بطلان این معنی، خصوص کلمات پیشوایان ماست که با آن محبتی که به جناب اقدس اِلهی داشتند و چنان بودند در مقام محبّت که اگر محبوب واقعی ایشان را در نیران عذاب و عقوبت بسوزاند، باز در آن جا فریاد از مفارقت او می زنند و از آتش عذاب پروا ندارند، و در دام دنیا جان های شیرین را در راه او فدا، و بدن های نازنین را در جهاد اعدای او پاره پاره و از هم جدا، و اهل و عیال و حریم با عزّت و جلال خود را در طلب رضای او اسیر محنت و بلا و در غل و زنجیر مبتلا نموده به این معنی مسرور و خوشحال باشند. و با وجود این، در این همه احادیث و ادعیه

/ 0 نظر / 8 بازدید