عقل و عشق

http://rezap502.epage.ir

تقدیم به تو
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ٥:٤٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩۳
 

سی و یکم فروردین رسید

و من باید ثابت کنم چقدر دوستت دارم


 
 
یک چیز... ناچیز....همه چیز
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۳
 

 

گاهی با یک قطره ، لیوانی لبریز می شود!

گاهی با یک کلام ، قلبی آسوده و آرام می گردد.

گاهی با یک تلفن و یا پیامک

گاهی با یک نگاه تند و یا بی اعتنایی

گاهی با یک جمله کوتاه

گاهی با یک لبخند نا بجا

با یک ...

دلی می شکند!

مراقب بعضی یک ها باشیم!

 در حالی که ناچیزند ،

این را بدانید ناچیز ها هم برای خود، همه چیزند . . .

 


 
 
دوست
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ۸:٥۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۳ فروردین ۱۳٩۳
 


 
 
سه شد
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ٥:٢٦ ‎ق.ظ روز شنبه ۱٦ فروردین ۱۳٩۳
 

نقدی روان بر سریال 3 شده ی پایتخت

کلیک بفرمایید


 
 
دفتر عقل و آیت عشق
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳
 

درباره ماهیت عقل و عشق و تفاوت و تقابل میان این دو امر بنیادی و اصیل است و جوابی مفصل است بر جنگ تاریخی عرفاً و فلاسفه. سوء تفاهمی که از اندیشه بعضی فلاسفه و عرفاً به عامه مردم هم رسوخ کرده. دینانی در این کتاب به جایگاه عقل در حکمت و فلسفه پرداخته و از عقل دربرابر عقاید اشاعره دفاع کرده و به نقد اندیشه های فلاسفه و عرفای شرق و غرب در این مورد می پردازد و در نهایت آرای خود را ارائه می نماید و عشق را فرایند درک ژرف عقلی و خواست براثر شناخت عمیق می داند و تعارضی بین این دو ندانسته و هیچ کدام آن یکی را نفی نکرده، بلکه عشق حقیقی رااز مسیر عقل میسر می داند.

کارشناسان و اساتید فلسفه نقدها و شرح‌هایی بر این کتاب نوشته‌اند. عده‌ای از پنجره فلسفه به این کتاب نگاهی انداخته‌اند، عده‌ای از منظر عرفان و عده‌ای حتی از منظر ادبی، اما نوشتار دینانی در لایه‌ای از عرفان و ادبیات، گویشی کاملاً فلسفی دارد.

محمدجواد اسماعیلی، به اهمیت این اثر در «پیوند میان شعر و حکمت» در ادبیات فارسی اشاره کرده و آوردن نام شاعران در کنار فیلسوفان و عارفان در این سه‌گانه را پدیده‌ای کمیاب دانسته‌است. به گزارش وی، دینانی در این کتاب برخی مفاهیم نظیر «نور»، «سیمرغ» و «مرغ سخنگو» را که ریشه در آثار فلسفی، عرفانی و ادبی ایران دارند به کار بسته و «به اهمیت گنجینه حکمت و معنویت در ایران باستان اشاره کرده و بعضی شواهد آن را در آثار اندیشمندان ایرانی خاطر نشان کرده‌است.» وی در مواردی به اهمیت زبان فارسی در امر گسترش معارف و حکمت ایرانی و اسلامی اشاره کرده‌است.[۱].

مرتضی هاشم پور نیز به هم به موضوعات مطرح شده در فصل‌های مختلف کتاب پرداخته و چنین نگاشته‌است: «پس از مقدمه مفصل و پرمحتوا، نخستین فصل اختصاص به تبیین «قلمرو فلسفه» دارد. در ابتدای این فصل فلسفه و عرفان به عنوان دو طریقه معرفت معرفی می‌شوند که در مسیر تاریخ و دگرگونی اندیشه‌ها نقش مهمی ایفاء کرده‌اند. مولف در ادامه به بررسی ویژگیهای انسان می‌پردازد بطوریکه جستجوی معنی را منحصر به انسان می‌داند و اینکه انسان با تکیه بر قدرت اندیشه و عقل خود می‌تواند از قید زمان و مکان رها شود و به خلوت خود راه یابد نیز انسان برخلاف حیوان نه تنها زندگی می‌کند بلکه به این زندگی آگاهی دارد...»

به گزارش هاشم‌پور، دینانی در پایان فصل اول به موضوع جایگاه فلسفه در جهان مدرن پرداخته و ریشه دانش جدید بشر را در فلسفه دانسته‌است. «فلسفه اساس و زیر بنای علوم است، نیازمندی علوم به نوعی فلسفه همواره به قوت خود باقی می‌ماند.»[۲].

عبدالله صلواتی، نیز متذکر شده‌است که دینانی بر خلاف اعتقاد بسیاری که «عقل را زبان فلسفه و عشق را زبان عرفان» می‌دانند، عشق و عقل را یکی معرفی می‌کند و عشق را «مرتبه عالیه عقل» می‌داند. به اعتقاد وی در آثار عرفاً و اهل تصوف اندیشه‌های عمیق حکمی و فلسفی وجود دارد که تاکنون به قدر کفایت مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. صلواتی از قول دینانی نقل می‌کند که «زمانی که عقل مست می‌گردد، عشق نام می‌گیرد.»[۳].


عقل و عشق

کتاب دفتر عقل و آیت عشق رساله ای جامع است که درباره بحث تقابل عقل و عشق در تاریخ فلسفه جهان و اسلام. این کتاب نوشته فیلسوف معاصر غلامحسین ابراهیمی دینانی است که در سه مجلد و توسط انتشارات طرح نو منتشر شده است و جایزه کتاب سال ۱۳۸۴ نیز به این کتاب تعلق گرفته.


 
 
جدال عقل و عشق
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳
 

سال 1392 هم مثل خیلی از سالهای گذشته

و سال 1393 هم مانند خیلی های از ردیف شده های دیگر آمد

اما هنوز من درگیر عقل و عشقم .


 
 
شهادت حضرت زهرا تسلیت باد
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ۸:۳٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٤ فروردین ۱۳٩۳
 


 
 
شب یلداست امشب
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱٢ فروردین ۱۳٩۳
 

 

برای دریافت آهنگ روی عکس کلید نمایید

 


 
 
لا حول و لا قوه الا بالله
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ٧:۳٦ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱٠ فروردین ۱۳٩۳
 

پیامبر گرامى اسلام (صلی الله علیه و آله) در روایتى درباره آداب و اذکار بیرون آمدن از خانه چنین فرمودند: کسى که هنگام خروج از منزل بگوید بسم الله الرحمن الرحیم دو فرشته مى‌گویند: هدایت شدى . و اگر بگوید لا حول و لا قوة الا بالله مى گویند: حفظ شدى . و اگر بگوید توکلت على الله مى گویند: بى‌نیاز شدى.

مستدرک الوسائل ، ج 1، ص 396.

 

بقیه در ادامه مطلب


 
 
زمستان هم می گذرد
نویسنده:رضا عقل و عشق - ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳ فروردین ۱۳٩۳
 

رضا پورشیخ